معمولا” فلزاتی در ساختن چرخ دنده باید مورد استفاده قرار گیرد که به سادگی با ماشینهای ابزار قابل تراش بوده و بتوان آنها را به فرمهای خواسته شده در آورد و از طرفی باید قدرت و استقامت کافی در برابر نیروهای خارجی را داشته باشد . برای انتخاب فلز جهت ساختن چرخ دنده باید به نکات زیر توجه داشت.

جنس چرخ دنده ها

معمولا” فلزاتی در ساختن چرخ دنده باید مورد استفاده قرار گیرد که به سادگی با ماشینهای ابزار قابل تراش بوده و بتوان آنها را به فرمهای خواسته شده در آورد و از طرفی باید قدرت و استقامت کافی در برابر نیروهای خارجی را داشته باشد . برای انتخاب فلز جهت ساختن چرخ دنده باید به نکات زیر توجه داشت .

1-ابتدا باید امکان لازم جهت ساختن مواد متشکل از چرخ دنده ها را به ابعاد لازم فراهم نمود که البته منظور در دسترس بودن دستگاه های ریخته گری و ماشینهای ابزار و کوره های آبکاری با تجهیزات کامل جهت آبکاری چرخ دنده ها می باشد .

2- جنس چرخ دنده ها را باید طوری انتخاب نمود که قادر به تحمل فشار و انتقال نیروی لازم را داشته باشند .

3- مواد تشکیل دهنده چرخدنده ها باید طوری انتخاب گردد که قابلیت تراشکاری را داشته و پس از عمل تراش صاف و پرداخت گردد .

4- چرخ دنده های مختلف برای کارهای مختلف خطر شکسته شدن دنده ها را کم نموده و میبایست شرایط کار و خواص فیزیکی فلزات مورد مصرف را در طرح چرخ دنده در نظر گرفت .

5- در مورد اغلب چرخ دنده ها مخصوصا” چرخ دنده های حلزونی و پیچ حلزون که دارای طول زیاد می باشند اعمال سر خوردن و یا لغزش بیشتری را که بین آنها به وجود می آید باید کاهش داد و از طرفی چون در هنگام آبکاری ممکن است فلزات تا اندازه ای تغییر شکل دهند باید در انتخاب فلز بسیار سعی نمود که این خطرات ( پیچیدگی و تاب و ترک خوردگی ) کمتر اتفاق بیفتد .

6- برای مکان هایی که نیرو و استقامت زیاد لازم نیست می توان چرخ دنده ها را از نوع پلاستیک و یا پلاستیک هایی که دارای مواد شیمیایی فنولی می باشند انتخاب کرد . این نوع مواد بیشتر در چرخ دنده هایی که جهت دستگاه های الکترونیکی و برقی به کار برده می شود استفاده کرد .

7- برای دستگاه هایی که باید نیرو و فشارهای زیاد را تحمل کنند جنس چرخ دنده را از فولاد و چدن و فولاد های معمولی نسبت به حمل کار و نوع  نیرو تهیه می گردد . نوع فولادی که معمولا به کار می برند از فولاد کربن که مقدار کربن آن از 4/0 درصد تا 1 درصد میباشد انتخاب می کنند .

با آرزوی موفقیت برای همه دوستداران علم و دانش

شرکت مهندسی توان گستر آرمانی