گیربكس كرانویل پینیون

گیربكس كرانویل پینیون - گیربکس بول هلیکال - گیربکس bevel helical - توان گستر آرمانی

گیربكس كرانویل پینیون یا گیربکس بول هلیکال تشكیل شده از تعدادی چرخدنده هلیكال و دو چرخدنده مخروطی كه قابلیت انتقال گشتاور در زاویه 90 درجه را ایجاد می كنند. به منظور انتقال نیرو در محورهای متعامد و غیر متعامد و متنافر نیاز به سیستم درگیری دنده ها در دو سطح مورب بوده كه توسط چرخ دنده های مخروطی مارپیچ تامین می گردد. درگیری پروفیل دنده های مخروطی مارپیچ به صورت همزمان بوده و عملكرد نرمی نسبت به دنده های مخروطی ساده دارند و می توانند گشتاورهای بالاتری را بدون ضربه و صدا به نرمی انتقال دهند. گیربكس كرانویل پینیون بیشتر در صنایع سنگین از قبیل سیمان و فولاد دامنه كاربردی وسیعی دارند و سایزهای كوچك این گیربكس ها در صنایع دارو سازی ، شیمیایی، آب و فاضلاب و صنایع بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرد.

کرانویل و پینیون

کرانویل و پینیون زوج چرخ دنده ای هستند که در سامانه ی حرکتی گیربکس های صنعتی یافت می شوند . حرکت زمانی انجام می شود که پینیون روی بخش بالایی کرانویل قرار گرفته باشد. پینیون به میزان قابل ملاحظه ای کوچکتر از کرانویل است و دندانه ها برای تولیدِ حرکت رو به جلو به وسیله سرعت الکتروموتور می چرخند. دنده های کرانویل و پینیون باید به صورت اتصال پیشرانه ( جلو رونده ) قرار گیرند. دنده ها باید از بُعد قَدی ( ارتفاع ) بدرستی قرار گیرند ، در غیر این صورت گیربکس در حرکت رو به جلو با مشکل مواجه می شود. استفاده صحیح لازمه ی نگهداری ( سلامت ) این قطعات می باشد. بعد از اینکه چرخ دنده ها بازرسی شدند ، محل جفت شدن دندانه های پینیون باید کاملا تمیز شده باشد. پیچ و مهره های مربوط به کرانویل در صورتی که محور ، روغن کافی نداشته باشد ، دچار فرسودگی خواهند شد.گیربكس كرانویل پینیون - گیربکس بول هلیکال - گیربکس bevel helical - توان گستر آرمانی

به تنظیم کردن کرانویل و پینیون hypocycloid گفته می شود. چرخش کامل یک دنده برروی دنده دیگر بدون لیز خوردن ( هرز چرخیدن ) می باشد. سرعت خروجی گیربکس صنعتی به سرعت حرکت این دنده ها بستگی دارد. کرانویل ها به عنوان نوعی از دنده های bevel شناخته می شوند. دنده ها در حالت bevel ممکن است در هر زاویه ای نسبت به سطح قرار داشته باشند ، این حالی است که دندانه های کرانویل با یک زاویه ۹۰ درجه نسبت به سایر دنده هاست متمایز شده اند.

این دنده ها اغلب همراه با یک پینیون برای چرخاندن یک دستگاه مکانیکی استفاده می شوند. همچنین در تجهیزات صنعتی و تولیدی مورد استفاده قرار می گیرند. از کاربرد های کرانویل و پینیون نیز می توان به استفاده آنها در ساعت های عقربه ای اشاره کرد. به جای اینکه دو دنده به صورت هم سطح قرار گیرند ، در یک زاویه یا عمود بر دیگری قرار می گیرند ، این موضوع اجازه می دهد تا دندانه ها در دنده ها به خوبی با هم جفت شده و حرکت یا نیرو بین اجزای عملیاتی مختلف انتقال پیدا کند. کرانویل و پینیون قطعات مهمی در سیستم انتقال نیرو هستند. خرابی این قطعات تاثیرات جدی بر گیربکس های صنعتی دارند.